Za menoupauzální pleť označujeme pokožku žen v období nástupu a počátků menopauzy. Tento typ pleti bývá často nesprávně řazený k pleti zralé. Její znaky jsou však často jiné a doporučení přípravků vysloveně určených pro zralou pleť nemusí ženě při nástupu menopauzy vyhovovat. Těsně před nástupem menopauzy a v jejích počátcích dochází k druhé hormonální přestavbě v životě ženy (první je v dospívání).

Jejím výsledem je pokles hladiny ženských pohlavních hormonů – estrogenů, což vede ke známým projevům zralé pleti – suchost kůže, pokles turgoru, zesílená rohová vrstva. Při nástupu menopauzy však tyto projevy ještě nejsou vystupňované a zdánlivě paradoxně se může objevit mastnější pleť, znovu akné a zvýšení citlivosti pleti. Na takovou pleť jsou přípravky určené pro rozvinutou zralou pleť nevhodné.

Typické projevy

Náhlá změna vlastností pleti v období těsně před nástupem menopauzy nebo v jejích postupných počátcích. Často se zvyšuje promaštění, mohou se objevit ložiska akné nebo komedony. Nezřídka se objevuje zvýšená citlivost pleti.

Typický věk

Záleží na nástupu menopauzy, zpravidla kolem 40., nepozději do 50. roku.

Převažující pohlaví:

Pouze ženy

Rizikové faktory

Nástup menopauzy bývá někdy ženou chybně spojován s poruchami menstruačního cyklu. Toto vodítko je však nespolehlivé. I proto je nezbytné, aby se žena pravidelně, nejméně 1x za rok, podrobovala gynekologickým prohlídkám. Moderní farmakologická léčba, režimová opatření a optimální psychický stav mohou významně upravit průběh a podobu nástupu menopauzy.

Léčba

Nástupem menopauzy nastává postupné ztlušťování rohové vrstvy kůže, což se projevuje viditelným zhruběním. Tyto stavy lze kosmetikou korigovat. Velmi vhodný je napříkladpeeling ovocnými kyselinaminebo peercing dermarollerovou mezoterapií.

Kosmetická péče

Hlavním znakem pleti při nástupu menopauzy je její náhlá změna. Ve většině případů stoupá krátkodobě promaštění (zralá pleť je naopak suchá) a zvyšuje se citlivost. Proti nadměrnému zhrubění a případně i promaštění pleti doporučujeme přípravky s vitaminem A – retinolem a jeho velmi účinným derivátem – retinalem.

Akční nabídky

Akce

 

Královské balíčky https://kralovskapece.cz/e-shop/kralovske-balicky