Suchá a dehydrovaná pleť je zapříčiněna spíše než nedostatkem vody, nedostatkem látek, které vodu v kůži poutají. Suchost pokožky může být získaná nebo vrozená a bezprostředně souvisí se schopností kůže poutat vodu. Ta je zajištěna třemi navzájem propojenými mechanizmy. Prvním je přítomnost vodu poutajících složek typu kyseliny hyaluronové, kolagenu nebo kyseliny pyrolidon karboxylové především v druhé vrstvě kůže – ve škáře.
Akné je onemocnění mazových žláz kůže. Příčin jejího vzniku je několik a vzájemně se kombinují. Důležitou roli hraje hormonální nerovnováha především androgenních hormonů, zvýšená míra rohovění cest mazových žláz, vedoucí k uzávěru mazové cesty, a zánět vznikající kolem komedonu „pupínku“.
Za menoupauzální pleť označujeme pokožku žen v období nástupu a počátků menopauzy. Tento typ pleti bývá často nesprávně řazený k pleti zralé. Její znaky jsou však často jiné a doporučení přípravků vysloveně určených pro zralou pleť nemusí ženě při nástupu menopauzy vyhovovat. Těsně před nástupem menopauzy a v jejích počátcích dochází k druhé hormonální přestavbě v životě ženy (první je v dospívání).
Citlivá pleť netvoří jednoznačný typ pleti. Senzitivní pokožkou může být pleť mastná i suchá, kůže dětí i seniorů. V mnoha případech nelze zcela odlišit subjektivní pocity klienta od objektivních známek dráždění. Citlivá pleť tak není stav, který musí být patrný při každém kosmetickém ošetření, ale často se projeví až po něm. Hranice mezi již abnormálně citlivou pleti a normou je individuální.
Drobná vráska, pokles napnutí pleti nebo hyperpigmentace nemusí být znakem stárnutí, ale je projevem určité lokalizované poruchy. Vlastní stárnutí je zákonitý biologický proces a probíhá z biologického pohledu od početí. Kombinací vnitřních a vnějších faktorů vede k typickým projevům stárnutí organizmu. Jedním z projevů jsou i změny v kůži. Důležitou roli v procesu jejího stárnutí hrají hormony. U žen je tento proces zvýrazněn nástupem a průběhem menopauzy.