Suchá a dehydrovaná pleť je zapříčiněna spíše než nedostatkem vody, nedostatkem látek, které vodu v kůži poutají. Suchost pokožky může být získaná nebo vrozená a bezprostředně souvisí se schopností kůže poutat vodu. Ta je zajištěna třemi navzájem propojenými mechanizmy. Prvním je přítomnost vodu poutajících složek typu kyseliny hyaluronové, kolagenu nebo kyseliny pyrolidon karboxylové především v druhé vrstvě kůže – ve škáře.

Další reprezentují několika vrstvé tuky uspořádané pod rohovou vrstvu pokožky. Třetím faktorem je aktivita mazových žláz, které produkují povrchový kožní maz. Hranice mezi ještě "běžnou" suchostí kůže a již chorobným stavem je vyznačena neostře. Tam, kde se projevům suché kůže (šupinatění, matný vzhled, prázdné póry, začervenání) přidávají i známky zánětu (silnější zarudnutí, svědění, otok, praskání kůže, porucha rohovění aj.), hovoříme o patologické suchosti kůže, která je často spojena s chorobami jako jeatopická dermatitidanebolupénka.

Především ochranný tukový film tvoří i ochrannou bariéru před průnikem cizorodých látek. Pokud tato ochrana chybí, kůže reaguje nadměrně na potenciálně dráždivé složky prostředí. To je jedna z cest vedoucí ke vznikucitlivé pleti. U osob se sklonem k suchosti pleti se dříve projevují známky stárnutí kůže (vizzralá pleť). Suchá pokožka je v některých případech běžným fyziologickým stavem. Tak je tomu například u dětí, u kterých jsou mazové žlázy relativně málo aktivní, avšak jsou vyváženy vnitřními faktory, které dokáží poutat vodu v pleti. S postupujícím věkem ubývá v kůži látek, které poutají vodu. Kolem 70. roku představuje jejich redukce až 1/4 původního množství. V takovém případě hovoříme o fyziologické suchosti kůže seniorů (vizzralá pleť).

Typické projevy

Matný vzhled, póry jsou jemné až nezřetelné. Pleť může být lehce ochablá zvláště v pozdějším věku. Pokud je citlivá, objevují se zpravidla i rozšířené cévky (rosacea) a nesnášenlivost k řadě kosmetických přípravků. Při vystupňovaných problémech se může objevovat i praskání pokožky (zejména na rukou) a dráždění přecházející i v chronický stav.

Typický věk

jakýkoli věk, nejčastěji v dětství a v seniorském věku

Převažující pohlaví

obě pohlaví shodně

Rizikové faktory

vrozená dispozice, práce s vysušujícími látkami (stavební materiály, silné kyseliny nebo zásady, organická rozpouštědla, prašné prostředí, křída). Rovněž nevhodně volená kosmetika může přispět k suchosti pleti. Vylučujeme především mýdla s vysokým obsahem glycerinu, přípravky s etanolem nebo s vysokým obsahem vody bez odpovídajících tukových složek – gely a gelokrémy.

Léčba

Ošetření suché pleti náleží k domácí kosmetické péči nebo do rukou kosmetičky. Lékař léčí až patologické stavy typu atopické dermatitidy nebo lupénky.

Kosmetická péče

Základem je pravidelná denní kosmetická péče o suchou a dehydrovanou pleť. Platí zásada, že kůži ošetřujeme kdykoli cítíme suchost. Velmi vhodné pro ošeření suché kůže jsou přípravky s obsahem rostlinných olejů s vysokým obsahem kyseliny gama-linolenové. K nim patří především sojový nebo pupálkový olej. 

Akční nabídky

Akce

 

Královské balíčky https://kralovskapece.cz/e-shop/kralovske-balicky