Akné je onemocnění mazových žláz kůže. Příčin jejího vzniku je několik a vzájemně se kombinují. Důležitou roli hraje hormonální nerovnováha především androgenních hormonů, zvýšená míra rohovění cest mazových žláz, vedoucí k uzávěru mazové cesty, a zánět vznikající kolem komedonu „pupínku“.

Typické projevy

Dle stavu – od drobných komedonů (čelo, brada) až k zánětlivých splývajícím ložiskům. Akné se typicky objevuje v místech zvýšeného počtu mazových žláz, tj. na čele, bradě, nosu a v jeho okolí, dále na hrudi přibližně po úroveň dolní hranice hrudní kosti a na zádech po dolní úhel lopatky.

Typický věk

13. až 25. rok., ale může se vyskytnout v každém věku.

Převažující pohlaví

Bez rozdílu

Rizikové faktory

Akné v rodinné anamnéze, nevhodná vysušující nebo naopak nadměrně promašťující kosmetika, intenzivní opalování, některé léky, nevhodná dekorativní kosmetika (komedogennost)

Výživa

Má menší vliv, než se dříve předpokládalo. U osob se sklonem k akné jsou provokujícím faktorem čokoláda nebo kakao, ostrá jídla, tučná jídla. Samostatně akné vyvolat nemohou.

Léčba

Antimikrobiální – antibiotika, chemoterapeutika, komedolytika a keratolytika – deriváty vitaminu A, kyselina azelaová, kosmetické přípravky pro mastnou a smíšenou pleť, AHA chemický peeling s ovocnýmikyselinami, dermarollerová mezoterapie

Akční nabídky

Akce

 

Královské balíčky https://kralovskapece.cz/e-shop/kralovske-balicky