Pojem celulitida (cellulitis) zná snad každá dívka a žena. Označuje se tak stav kůže, kdy jsou na určitých partiích těla vidět hrbolky, dolíčky a nerovnosti. Tyto neestetické tukové útvary vytváří na kůži tzv. pomerančový efekt a vzniká tzv. pomerančová kůže. Odborný název je dermatopanniculosa, neboli lipohypertrofie (zbytnění tukových buněk)
Z hlediska zdravotního dne ale celulitida zajímá také gynekology (kvůli hladinám hormonů), lymfology (vzhledem k žilní problematice), plastické chirurgy (vzhledem k operativním zákrokům v problematických partiích), psychology (vzhledem k nízkému sebevědomí a nelásce některých žen ke svému tělu) a pod.
Zájem o celulitidu je tedy opravdu obrovský a každá žena se zajímá hlavně o to, zda ji má a pokud usoudí či zjistí, že ano, tak jak se jí může co nejrychleji zbavit.
Celulitidu dělíme na čtyři stupně
- první stupeň - změny na kůži jsou vidět jen při kompresivním Pinch testu (štípací test)
- druhý stupeň - nerovnosti na kůži, nejčastěji jsou na zevní straně stehen a vidíme je při napnutí svalu, sezení na tvrdé podložce nebo při ostrém bočním osvětlení
Při prvním a druhém stupni stačí obvykle úprava pohybového a stravovacích režimu + masáže proti celulitidě nebo lymfatické masáže.
- třetí stupeň - nerovnosti jsou vidět za jakéhokoliv osvětlení, vsedě, ve stoje i v lehu.
Vyžaduje komplexní a dlouhodobější péči masáže proti celulitidě, lymfatické masáže, úprava stravy, pitného režimu, pohybovou aktivitu, péči o své tělo
- čtvrtý stupeň - hrubé, velké projevy nerovnosti na kůži, většinou bohužel nastává nevratné poškození. Jde převážně o velkou gynoidní nadváhu (tuk se hromadí v podbříšku, bocích, hýždích, stehnech). Nutnost lékařského vyšetření a následné spolupráce klientky s lymfologem, obezitologem a případně plastickou chirurgií.
Kontraindikace:
- infekční onemocnění, záněty, pooperační stav
- kožní problémy, otevřené rány, modřiny, popáleniny
- křečové žíly a cévní onemocnění
- těhotenství